Wysyłanie danych do Repozytorium, a harmonogram
Kasa otrzymuje po raz pierwszy harmonogram w trakcie procesu fiskalizacji. Następnie w trakcie jej działania może otrzymać zmianę harmonogramu z Repo_WA (Azur WebApi).
Harmonogram dzieli się na:
- Harmonogram Event Hub - określa częstotliwość wysyłki danych przez Azure Event Hub (przykładowo co 120 minut (2h) kasa ma łączyć się z Repo_EH celem wysłania dokumentów.
- Harmonogram WebApi - określa częstotliwość komunikacji z Azure WebApi (przykładowo co 30 minut kasa ma łączyć się z Repo_WA celem pozyskania nowych rozkazów w tym np. zmiany harmonogramu).
Urządzenie fiskalne wysyła zawsze do Repozytorium (Repo_EH) wszystkie dokumenty z pamięci chronionej w formie skróconej, a harmonogram decyduje, które mają być wysyłane szczegółowo.
Wyjątkiem są następujące zdarzenia, które zawsze wysyłane są w postaci szczegółowej:
- Aktualne wersja programu pracy kasy
- Informacja o przejściu w tryb tylko odczyt (informacja o zakończeniu pracy kasy w trybie fiskalnym)
- Informacja o wymianie pamięci chronionej
- Informacja o fiskalizacji
- Informacja o zmianie miejsca pracy kasy
Dane wysyłane przez kasę do Repo_EH są wysyłane w ramach aktualnego harmonogramu oraz wysyłane są bezpośrednio po wykonaniu raportu fiskalnego dobowego.
Harmonogram który otrzymała kasa można sprawdzić, poniżej zrzuty ekranu harmonogramu z Elzab K10 Online. Po lewej harmonogram WebApi, po prawej Event Hub. Warto zwrócić uwagę, że w przykładzie, kasa ma wysyłać szczegółowe dokumenty do Repozytorium takie jak: RF, PA, FA, RD, WN.
Zgodnie z protokołem harmonogram może przyjąć następujące wartości:
- „n”: gdzie n to wartość dodatnia (z zakresu 60 [Tmin] - 2678400 [Tmax]) określająca interwał w sekundach, czyli od 1 min do 31 dni.
- "0”: oznacza "połączenie online" rozumiane jako wysyłka po każdym wytworzonym dokumencie.
- „-1”: oznacza zawieszenie łączenia. Zawieszenie połączenia dot. tylko komunikacji z Repo_EH (Azure Event Hub)
- „-2”: wartość nieokreślona, wszystkie inne ujemne wartości to błąd.
Warto podkreślić, że kasa w każdej chwili może dostać rozkaz wysłania dokumentów szczegółowych które dotyczą np. czasu przeszłego.
Przykład: Kasa wysłała zgodnie z harmonogramem w formie skróconej paragony za miesiąc 05.2019, jednak w miesiącu 10.2019 operator sterujący serwerem CPD wysłał za pośrednictwem WebApi (Repo_WA) rozkaz, aby kasa wysłała w postaci szczegółowej paragony za miesiać 05.2019 np. z uwagi na bieżącą kontrolę podatnika.
Jednolity plik kontrolny - wysyłka skrócona
Wszystkie dokumenty przygotowane do wysyłki muszą posiadać format zgodny z dokumentacją MF: „Jednolity plik kontrolny dla kas rejestrujących„
Po lewej stronie forma skrócona widocznego paragonu (dokumentu) o numerze JPKID 11, pochodzącego z pamięci chronionej o numerze 1. Warto zauważyć, że czas na dokumencie JPK przedstawiony jest w strefie czasowej UTC 00:00 („zulu” time), stąd różnica 2 godz. pomiędzy rzeczywistym wydrukiem widocznym po prawej.
Jednolity plik kontrolny - wysyłka szczegółowa
Po lewej stronie forma szczegółowa widocznego paragonu (dokumentu) o numerze JPKID 10, pochodzącego z pamięci chronionej o numerze 1. Podświetlony fragment przedstawia jak wygląda pozycji sprzedaży na rzeczywistym paragonie, a jak wygląda taki zapis w formacie JPK
Obowiązek użytkownika
Użytkownik ma obowiązek systematycznego przesyłania danych z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium znajdującego się na serwerach Ministerstwa Finansów. Kasa umożliwia automatyczne przesłanie danych zgodnie z harmonogramem przekazu danych, który jest zdalnie konfigurowany w ustawieniach kasy (przy zapewnieniu połączenia kasy z serwerami repozytorium).
W przypadku braku automatycznego przekazania danych:
1. Kasa umożliwia dalszą rejestrację sprzedaży, sygnalizując błąd przekazania danych. W poniższym przykładzie pokazano sposób informacji jaki przedstawia kasa Elzab K10 ONLINE na belce statusu wyświetlacza kasjera - symbol czerwonej koperty.
2. Kasa podejmuje automatyczne próby kolejnego przekazu danych zgodnie z harmonogramem
Użytkownik ma również możliwość jednorazowego przesłania danych do repozytorium, po wcześniejszym zapewnieniu połączenia z serwerem np. zmieniając chwilowo położenie kasy funkcja WYSŁANIE DOKUMENTÓW.
Dodatkowo kasa sprawdza dostępność nowej wersji programu pracy kasy i w przypadku wymaganej aktualizacji odpowiedni komunikat pojawi się na wyświetlaczu kasjera (przy zapewnieniu połączenia kasy z serwerem producenta, umożliwiającego przesyłanie danych). W poniższym przykładzie pokazano sposób informacji jaki przedstawia kasa Elzab K10 ONLINE na belce statusu wyświetlacza kasjera.